Gå til hovedindhold


Kroppen, Kunsten & Kærligheden

7.-10. klasse 

Når seksualundervisning møder kunst: krop, begær, censur og kreativ refleksion

I forløbet bruges Thorvaldsens skulpturer og græsk-romerske myter som afsæt for samtaler om krop, skønhedsidealer og relationer. Forløbet kan indgå i skolens seksualundervisning, og giver eleverne mulighed for at reflektere over, hvordan kroppen formes af kultur og historie.

Samtidig åbner vi for en samtale om normer og grænser ved at se på billeder af genstande fra Thorvaldsens samling, som tidligere blev gemt væk – blandt andet erotiske tegninger. Her bliver det tydeligt, hvordan synet på seksualitet er præget af kultur, moral og censur.

Undervejs arbejder eleverne med korte skriveøvelser, hvor de sætter ord på deres egne tanker om krop og kærlighed. Vi runder af med en kort kreativ workshop, hvor eleverne eksperimenterer med visuelt at udtrykke udsagn om kroppe. Værket får I med hjem til videre dialog. 
 

PRAKTISKE OPLYSNINGER

Målgruppe: 7.-10. klasse
 
Fag: Dansk, historie og seksualundervisning
 
Varighed: Ca. 2 lektioner uden pause, så det er en god idé at have spist lidt mad inden forløbet. Madpakker kan ikke spises på museet.

Antal elever: Maks 28

Pris: Gratis for alle grundskoler

BOOK FORLØB

Forløb kan bookes online op til 7 dage før besøget.
Er der under 7 dage til ønsket besøg, så send os en mail på  skoletjenesten2@kff.kk.dk
Se ledige datoer og book i kalenderen her. 
Booking først gennemført når du modtager en bekræftelse.
A31