Skip to content
drenge tegner 3-2

TEGNEHOLD FOR BØRN (11-13 år)

EFTERÅR 2026


Dette efterår kan du blive bedre til at tegne på Thorvaldsens Museum! Vi starter et tegnehold for børn mellem 11-13 år op med tegneunderviser og kunstner Anne Louise Blicher.


Hvad går det ud på?
Tegneholdet er for alle mellem 11-13 år, der har lyst til at blive bedre til at tegne. Du lærer nogle grundlæggende tegnetekniske metoder, der er nyttige værktøjer, når man vil blive bedre til at tegne.

Der er begrænset antal pladser på holdet, så der er god tid til at alle kan få vejledning. Sidste gang holder vi fernisering på museet kl. 16.00, hvor børnene og deres voksne er velkommen til en skål og visning af de værker, der er blevet skabt.

Hvor er vi?
Vi mødes i museets værkstedsrum GIPSERIET der ligger på museets kælderetage. Undervisningen tager udgangspunkt i museets smukke skulpturer, rum og genstande. Derfor kan du forvente at komme til at tegne rundt på hele museet.


Pris: 900 kr. for 6 gange
Billetprisen er inklusiv en snack hver gang.

Alderstrin: 11-13 år

Undervisningen foregår fra kl. 15-16.45 og datoerne er:
20.10.2026
27.10.2026
3.11.2026
10.11.2026
17.11.2026
24.11.2026: Fernisering med deltagerne og deres voksne kl. 16-17.

Øvrig information:
Museet står for alt materiale, så man kan komme som man er.

Hvis man har nogle spørgsmål eller særlige hensyn er man velkommen til at henvende sig på mail til b337@kk.dk så besvarer vi hurtigst muligt. 

KØB BILLET

OM UNDERVISEREN

Anne Louise Blicher er billedkunstner og uddannet i klassisk maleri fra Florence Academy of Art i Göteborg og Firenze samt har en postgraduate i Fine Arts fra Kungliga Konsthögskolan i Stockholm. Hendes praksis tager udgangspunkt i et skulpturelt maleri, hvor hun undersøger kroppens forhold til rum, arkitektur og natur gennem materialer som emalje, kork og monotypi. Hun arbejder i spændingsfeltet mellem klassiske maleteknikker og en nutidig, bæredygtig materialeforståelse.

Som tegneunderviser formidler hun den klassiske akademiske tegnetradition med fokus på iagttagelse, proportioner og evnen til at se motivet som enkle former og relationer. Undervisningen tager udgangspunkt i tegning efter gipsafstøbninger og bygger på de samme grundprincipper, der indgik i Thorvaldsens egen uddannelse på Kunstakademiet.

Læs mere om museets adgangsforhold her: Adgangsforhold - Thorvaldsens Museum