da

KONTAKT MUSEET


Thorvaldsens Museum
Bertel Thorvaldsens Plads 2
1213 København K
Telefon 33 32 15 32
E-mail:
thm@thorvaldsensmuseum.dk


MEDARBEJDERE


Museumsdirektør:

Annette Johansen
annette.johansen@thorvaldsensmuseum.dk
33 32 15 32

Overinspektør
Margrethe Floryan
Seniorforsker, ph.d.
Ansvarlig for Thorvaldsens skulpturer, bogsamling, samt andre kunstneres tegninger.
margrethe.floryan@thorvaldsensmuseum.dk
61 36 92 62

Kurator
Siri Buric
Ansvarlig for kuratering af særudstillinger.
siri.buric@kk.dk
23 70 86 98 

Museumsinspektør
Kristine Bøggild Johannsen
Mag.art.
Ansvarlig for antiksamling og afstøbningssamling
kristine.johannsen@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 46

Museumsinspektør
Laila Skjøthaug
Mag.art.
Ansvarlig for malerisamling, grafiksamling samt skulpturer af andre kunstnere end Thorvaldsen
laila.skjothaug@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 41

PR & kommunikationsansvarlig
Ansvarlig for arrangementer og udlejninger

Maria Horn Rasmussen
maria.horn.rasmussen@kk.dk
21543387

Museumsinspektør, Arkivet
Kira Kofoed
Mag.art.
kira.kofoed@thorvaldsensmuseum.dk
23 72 40 78

Forskningsmedarbejder
Nanna Kronberg Frederiksen
nanna.kronberg@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 11

Museumsbutik:
Lone Skov Madsen og Karina Vestergaard
shop@thorvaldsensmuseum.dk
33 32 15 32

Drift og værksted:
Koordinator ved E&S Kristian Kaltoft
21209154

Kontakt museets Skoletjeneste

skoletjenesten@thorvaldsensmuseum.dk


E-fakturering

Oplysninger til brug ved afsendelse af elektronisk faktura til Thorvaldsens Museum via virk.dk.
EAN-nr. 57 98 00 97 80 317
SE-nr. 11 46 74 58
CVR-nr. 64 94 22 12