da

KONTAKT MUSEET


Thorvaldsens Museum
Bertel Thorvaldsens Plads 2
1213 København K
Telefon 21 68 75 68
E-mail:
thm@thorvaldsensmuseum.dk


MEDARBEJDERE


Museumsdirektør:

Annette Johansen
annette.johansen@thorvaldsensmuseum.dk
21 68 75 68

Overinspektør
Margrethe Floryan
Ansvarlig for Thorvaldsens skulpturer, bogsamling, samt andre kunstneres tegninger.
margrethe.floryan@thorvaldsensmuseum.dk
61 36 92 62


Museumsinspektør
Ansvarlig for arkivet, Thorvaldsens tegninger samt Thorvaldsens personlige ejendele
Kira Kofoed
kira.kofoed@thorvaldsensmuseum.dk
23 72 40 78

Museumsinspektør
Kristine Bøggild Johannsen
Ansvarlig for antiksamling og afstøbningssamling
kristine.johannsen@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 46


Museumsinspektør
Laila Skjøthaug
Ansvarlig for malerisamling, grafiksamling samt skulpturer af andre kunstnere end Thorvaldsen
laila.skjothaug@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 41


Kurator
Siri Buric
Ansvarlig for kuratering af særudstillinger.
siri.buric@kk.dk
23 70 86 98
 
PR & kommunikationsansvarlig - barsel
Ansvarlig for markedsføring, arrangementer, kommercielle samarbejder og udlejninger
Maria Horn Rasmussen


PR & kommunikationsansvarlig - barselsvikar
Ansvarlig for markedsføring, arrangementer, kommercielle samarbejder og udlejninger
Cathrine Juhl
cathrine.tankmar.juhl.jensen@kk.dk

Museumsbutik:
Lone Skov Madsen og Karina Vestergaard
shop@thorvaldsensmuseum.dk
33 32 15 32

Kontakt museets Skoletjeneste

skoletjenesten@thorvaldsensmuseum.dk


E-fakturering

Oplysninger til brug ved afsendelse af elektronisk faktura til Thorvaldsens Museum via virk.dk.
EAN-nr. 57 98 00 97 80 317
SE-nr. 11 46 74 58
CVR-nr. 64 94 22 12