Medarbejdere

Museumsdirektør:
Annette Johansen
annette.johansen@thorvaldsensmuseum.dk
33 32 15 32

Museumsinspektører:
Birgitte Vase Agersnap
birgitte.agersnap@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 25

Kristine Bøggild Johannsen
kristine.johannsen@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 26

Margrethe Floryan
margrethe.floryan@thorvaldsensmuseum.dk

PR & Kommunikation
Maria Horn Rasmussen
ke5k@kk.dk
21543387

Leder af Skoletjenesten:
Line Esbjørn
line.esbjoern@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 37

Forskningsmedarbejdere ved Arkivet:
Ernst Jonas Bencard
ernstjonas.bencard@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 22

Nanna Kronberg Frederiksen
nanna.kronberg@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 11

Kira Kofoed
kira.kofoed@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 43

Karen Benedicte Busk-Jepsen
karenbenedicte@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 45

Forskningsmedarbejder Thorvaldsens tegninger:
Stig Miss
stig.miss@thorvaldsensmuseum.dk

Registrator:
Laila Skjøthaug
laila.skjothaug@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 41

Museumsbutik:
Lone Skov Madsen og Karina Vestergaard
shop@thorvaldsensmuseum.dk
33 32 15 32

Vagtmester:
Lene Rolfsen
lene.rolfsen@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 30

Drift og værksted:
Koordinator Clas Elm Pedersen
21 60 65 43

Henrik Busk
24 92 69 50